Au au, vzdělání fakt bolí

Někdy si tak stařecky povzdechnu „kam ten svět spěje“ :-). Jel jsem včera šalinou (chtělo by se dodat že v Brně, ale myslím si, že jinde šaliny nemají) od Technického muzea a vedle mě seděli dva kluci. Evidentně jeli ze střední elektro školy na Purkyňce, kterou jsem také před čtvrt stoletím absolvoal. Vyslechl jsem jejich rozhovor s o to větším zájmem … „Ty vole, já propadám ze základů elektrotechniky ale to snad nebude tak vážný, když je to jen o pololetí. A to se beztak dá zařídit, aby mě pustili k maturitě, to přece musí jít nějak zařídit ne? A stejně propadám nespravedlivě, protože tam těch pětek přece nemám tak moc.“ Tak v tu chvíli jsem si říkal kam ten svět spěje, když se všechno jen zařizuje a hledá se, jak se z něčeho vykroutit a prokličkovat. Ale reputaci studenstva v mých očích zachránil jeho kamarád, když to trefně komentoval slovy „Ty vole, ty seš magor. Místo aby sis otevřel knížku, čučel do toho pár dní, nebo aspoň hodin a pak se nechal vyzkoušet, tak špekuluješ, jak to ojebat ty kokote!“ … Načež si ovšem propadající student vyndal mobil a začal s úsměvem pařit hru Civilizace. Kamarád se na něj pohrdavě a nevěřícně podíval, ale bylo to prd platné a konópek pařil spokojeně dál.

A já si tak říkal … Jenom ať neřekne, že pokud odmaturuje, tak se pokusí zařídit přijetí na vysokou školu … Bojím se, že při stavu naší společnosti by mu to mohlo vyjít a my bychom se pak modlili, aby ji nedostudoval a nestal se třeba lékařem.

Proč jsem takový skeptik? Měli jsme tady aféru s falešnými vysokoškoláky, falešnými diplomkami, máme tady milion šest soukromých škol, na kterých se dá koupit téměř libovolný titul a dle vzoru našich vůdců víme, že pro některé lidi neplatí zákony. A co když je ten student synem nějakého vysoce postaveného bouráka? Nepřipomíná vám tato moje skeptická vize doby, o kterých jsme si mysleli, že jsou nenávratně pryč? Snad je to jen moje děivá vize a nejsme na tom tak špatně :-).